تبلیغات
تالار تخصصی کامپیوتر - CPU
   
صفحه نخست| تماس با ما | زیباترین قالب های وبلاگ

  

 


.


با تشکر از گروه طراحان ایران قالب که ما را در ساخت و طراحی این قالب یاری نمودند .

 

زیباترین قالب های وبلاگ

 

 

CPU

قیمت ممكن است معادل كیفیت نباشد:

پروسسور یا CPU قلب یك كامپیوتر است. جدیدترین CPU اگر چه سریعترین است گرانترین CPU هم  هست هر چند كارایی یك كامپیوتر بوسیله CPU آن شناخته میشود مثلاً می گویند این كامپیوتر پنتیوم 4 یا 3 است ولی این به تنهایی بازتاب كارایی یك كامپیوتر نیست زیرا این كمیت فقط سرعت پروسسور را نشان می دهد و نه كارایی كل كامپیوتر كه اجزای مهم دیگری غیر از CPU دارد.

مثلاً یك كامپیوتر كه در حال اجرای چند نرم افزار حجیم و سنگین است و پروسسور پنتیوم 4 آن 2400 گیگا هرتز است ممكن است اطلاعات را خیلی سریع پردازش كند اما همیشه منتظر هارد دیسك است كه یك قطعه كندتر است می ماند معنی این جمله آن است كه پروسسور برای انتقال اطلاعات بیشتر وقت خود را در یك انتظار بیهوده می گذراند بنابراین این پروسسور پنتیوم 4 ممكن است 50 درصد سریع تر از همتای 1600GHz خود در پردازش اطلاعات باشد در حالیكه همه اجزای دو كامپیوتر یكسان باشند بنابراین اختلاف در كارایی دو كامپیوتر ممكن است فقط 8 تا 10 درصد باشد.

بنابراین بهترین انتخاب چیست؟

اساساً هرگز نباید بدنبال بهترین و گرانترین بود بله درست است. مگر اینكه عالیترین كارایی چیزی است كه دقیقاً لازم دارید. جدیدترین پروسسور و قطعات كامپیوتر اگرچه بهترین كارایی را دارد اما از نظر قیمت اختلاف بسیار زیادی با نمونه كندتر خود دارد بعلاوه زمانیكه یك پروسسور جدید راهی بازار شود نمونه قبلی آن یك افت قیمت خواهد داشت  بر اساس این حقایق با یك حساب سرانگشتی برای پیدا كردن یك پروسسور سریع  و در دسترس  پروسسوری را انتخاب كنید كه حدود 3 ماه قبل ( شاید برای ایران بیش از این زمان لازم باشد ) وارد بازار شده است این به شما اجازه می دهد كه یك پروسسور پیشرفته با قیمت مناسب تهیه كنید.

اكنون چه پروسسورهایی در دسترس هستند؟

پروسسورهای كامپیوترهای امروزی كه ساخت كارخانه اینتل هستند شامل اینتل پنتیوم 4 و سلرون هستند. پنتیوم 4 كه انتهای كارایی را عرضه می كند و سلرون كه سطح كارایی پایین تری دارد.

پروسسورها با سرعتهای مختلفی بر حسب گیگا هرتز ( معادل یك میلیارد هرتز یا یك میلیارد سیكل در ثانیه است) برای پنتیوم 4 سرعت از 1.4 گیگا هرتز تا 2.53 گیگا هرتز متغییر است و برای سلرون سرعت از 0.85 گیگا هرتز تا 1.8 گیگا هرتز متغییر است ( البته تا زمان ارائه این مقاله ).

 

پنتیوم 4 یا سلرون:

سئوال بهتر برای پرسیدن این است: آیا یك پنتیوم 4 می تواند كاری انجام دهد كه یك سلرون نمی تواند انجام دهد؟ جواب منفی است. یك سلرون هر كاری را كه یك پنتیوم 4 انجام می دهد می تواند انجام دهد فقط نه به همان سرعت حتی برای یك پنتیوم 1.7 گیگا هرتز و یك سلرون 1.7 گیگا هرتز پنتیوم 4 سریعتر است

آیا تفاوت وقتی كه از تمام قدرت كامپیوتر استفاده می شود مشخص می شود؟

پاسخ مثبت است و شما متوجه تفاوت سرعت اندكی می شوید اما تفاوت زمانی چندانی برای انجام یك عمل مشخص مشاهده نمی شود. و به این دلیل اگر یك سلرون بخرید مقدار قابل توجهی در بودجه خود صرفه جویی كرده اید.

چند پیشنهاد:

به خاطر داشته باشید اگر شما درگیر حجم زیادی از كارهای گرافیكی مانند شبیه سازی 3 بعدی، ویرایش، فیلم یا بازیهای كامپیوتری هستید  باید یك پنتیوم 4 همراه با مقدار زیادی  RAM بخرید اگر تمام كاری كه شما انجام می دهدید شامل تایپ چند نامه، گشت گذار در اینترنت یا حتی هر چند وقت یكبار بازیهای كامپیوتری است یك سلرون برای شما كافی است.

چند سازنده CPU عبارتند از:

AMD | Evergreen Technologies | IDT | Intel | National Semiconductor | RISE Technology | ST Microelectronics |

 Texas Instruments |

  :: نوع مطلب : کامپیوتر ,

 :: نوشته شده توسط مهدی در مورخه چهارشنبه 10 مرداد 1386 ساعت 01:08 ب.ظ

 

  بازدیدها
[cb:stat_total_view]
 آنلاین ها
افراد آنلاین:  
 اطلاعات سایت
پست ها: [cb:stat_total_post]
نظرات:

نویسندگان:

مهدی (155)

» از چه طریق واردسایت ما شده اید
   
 

 

:: Copyright © 2007-2008 by  pcarena . All Right Reserved ::

This Template is Designed bY  Ir-Template.Com